Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.12.2014 18:12 - МЕРКЕЛ СРЕЩУ ПУТИН ИЛИ БИТКАТА ЗА ЕВРОПА
Автор: viktorkordon Категория: Политика   
Прочетен: 3094 Коментари: 6 Гласове:
-1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

МЕРКЕЛ СРЕЩУ ПУТИН ИЛИ БИТКАТА ЗА ЕВРОПА

 


Автор: Тимъти Гартън Аш, историк за “Гардиън”
Източник: chronicle.bg

През 2014 г. сражението за бъдещето на Европа се води между двама лидери – руския президент Владимир Путин и германския канцлер Ангела Меркел.

Контрастът между двамата е огромен. От едната страна е руснак: мачо, милитарист, обиден постимперски националист, който сравни на своята последна пресконференция Русия с готвеща се за ответен удар мечка. От другата страна е германката: привърженик на постепенните действия, която говори тихо, но откровено, способна да постига консенсус, притежава най-силните позиции в икономиката, търпеливо управляваща бавно движещата се многонационална европейска костенурка. Методите от 19 век се сблъскват с методите от 21 век, Марс – богът на войната – съперничи с Меркурий, богът на търговията, оръдията срещу маслото.

През първата половина на 2014 г. лидер в това противопоставяне беше мечката, но днес, когато руската икономика се намира на ръба на кризата се създава впечатление, че костенурката може да победи. Меркел отдавна получи признание като водещ европейски политик, но през тази година в хода на украинската криза тя стана водещ държавен деец. Продължавам критично да оценявам нейните действия по време на кризата с еврото, но не мога да не й се възхищавам на това, как тя реагира на завръщането на войната на европейска земя в годината на столетния юбилей от 1914.

В началото на тази година, когато германският президент Йоахим Гаук, протестант родом от източната част на страната, възприе призива на останалите европейски държави Германия да поеме по-голяма лидерска отговорност в Европа. В течение на тази година Ангела Меркел, протестантка родом от източната част на страната, отговори на този призив. Източната половина на Европа – това е нейният свят. Тя го разбира.

Един от първите хора, които са й оказали влияние, е бил нейният учител по руски език. Когато Меркел е била ученичка, тя е победила на олимпиада по руски език. На стената на нейния кабинет виси портрета на принцеса София Анхалт-Цербска превърнала се в руската императрица Екатерина Велика. Тя може да разговаря с Путин на руски, а той с нея на немски.

И двамата са били в Германия през 1989 г. – той е бил тогава служител на КГБ, а тя – млад учен, но научените от онова време уроци са диаметрално противоположни. В областта на вътрешната политика Меркел може да се окаже съвършения тактик, тя е способна да променя посоките на своето движение, а, сблъсквайки се с предизвикателство пред своята власт, тя действа също толкова безжалостно, колкото и Екатерина Велика. Но в днешната твърде дълбока европейска криза личните ангажименти на протестантката към нейното поколение от източната част на Германия излязоха на преден план: това са ангажименти по отношение на мира и свободата.

В своята впечатляваща реч, произнесена в Сидни през миналия месец, Меркел разкритикува действията на Путин в Украйна и се обърна към общия опит, въз основа на който тези двама лидери направиха толкова различни изводи: “Може ли някой да си представи, че 25 години след падането на Берлинската стена… може да се случи нещо подобно в центъра на Европа? Не трябва да допускаме старото мислене за сфери на влияние, при което се нарушава международното право, да възтържествува”.

В началото на своята реч Меркел размишляваше за уроците на 1914. Тя много е мислила по повод на аргумента, направен от историка Кристофър Кларк в неговата книга “Сомнамбулите”, в неговото великолепно описание на това, как Европа е пълзяла към бездната на Първата световна война. Ако европейските лидери приличаха на лунатиците от преди 100 години, то в такъв случай днешните лидери трябва да усвоят тези уроци и да осъзнаят съществуващата опасност. Ето защо тя често говори с Путин, повече от който и да било друг световен лидер: 35 телефонни разговора в течение на първите 8 месеца на тази година, според публикуваните от Кремъл данни /любопитното е, че Меркел също така е световният лидер, с който най-често разговаря американският президент/. Тя не се уморява да повтаря, че нейната политика има три съставни компонента: подкрепа за Украйна, дипломация с Русия и санкции, които се прилагат, за да бъде принуден Путин да седне на масата за преговори. Германия е лидер и по отношение на налагането на санкции срещу Русия и това е доста необичайно. В началото на 90-те години написах книга за историята на източната политика на Западна Германия, в резултат на която беше постигнато обединението на Германия. Първата заповед на източната политика гласеше – търговията с Изтока трябва да бъде постоянна. САЩ тогава призоваваха за санкции, но против тях се въздържа Германия. Днес стокообменът между Германия и Русия е по-голям, отколкото при много други европейски страни. Нейното машиностроене и енергетика са ориентирани на Изток, компаниите има мощно лоби, включително в партията на самата Меркел – в Християн-демократическия съюз /ХДС/. Въпреки това тя успя да вкара всички да вървят по пътя на санкциите.

Естествено, Путин и руските сепаратисти в Източна Украйна й помогнаха в това отношение. Своята роля в това изиграха и събитията от юли със сваления малайзийски самолет. Но за разлика от кризата в еврозоната, Меркел днес по-скоро е начело на общественото мнение, а не го следва. Тя успя да взема връх над така наречените Putinversteher, т.е. над хората, демонстриращи такова “разбиране” на действията на Путин, което граничи с тяхното оправдание. Меркел приведе допълнителни аргументи от историята, отнасящи се до Европа, и те намериха отклик. Бях особено впечатлен от публикуваното в пресата интервю с един от ръководителите на германска машиностроителна компания, чийто износ за Русия беше съкратен наполовина в резултат на въведените санкции. Въпреки това този германски индустриалец заяви, че напълно ги подкрепя: “Ако Невил Чембърлейн беше въвел някакви санкции срещу Хитлер, нещата можеха да изглеждат другояче. И Хитлер, и Путин организираха олимпийски игри, а след своята Олимпиада Хитлер започна война”.

Нещо повече, Меркел убедително показа необходимостта от въвеждането на санкции на по-малко склонните към това членове на ЕС, включително Италия, а също така и на по-малките държави от Източна Европа, където Русия има голямо влияние. Официалното председателство на заседанието на Европейския съвет миналата седмица беше ръководено от бившия полски министър-председател Доналд Туск. Това е знаменателен ден в европейската история, когато поляк говори с Русия не само от името на Европа, но и се ползва от икономическата и политическа подкрепа на ЕС. Едновременно с това Туск е надежден съюзник на Меркел. Всички разбират, кой в действителност ръководи ЕС. В своята реч в Сидни Меркел отново подчерта особената важност на това европейските държави да говорят на един глас.

А също така на нея й върви, което е най-важният атрибут на всеки успешен държавен деец. Без впечатляващия срив на цените на петрола наложените санкции, които все още са фрагментарни и не намират подкрепата на Китай и останалите важни икономически партньори на Русия, не биха имали такова голяма въздействие.

Битката за Европа е още далеч от своя край. В самата Русия задълбочаващата се икономическа криза не е задължително да се трансформира в по-сговорчива политика. Не съществува пътна карта, водеща към “постпутински” режим. Притиснатата в ъгъла мечка може да даде отпор. Но напоените с кръв поля на Източна Украйна съществува все още риск от вземането на погрешни решения в стила на 1914, които могат да доведат до ескалация. Руските военни самолети нахлуват във въздушното пространство на балтийските страни, които са членове на НАТО.

Член 5 от Договора на НАТО гласи: нападението срещу една държава се смята за нападение срещу всички, но какво трябва да смятаме за нападение през 21 век? Вероятното нападение на севернокорейските хакери срещу компанията “Сони” показва, че кибератаките не приличат на действията на облечени в униформа войници от пехотна дивизия, пресичащи ясно очертана граница. А какво ще се случи, ако Путин изпрати допълнително количество необозначени “зелени човечета” за организиране на безредици сред представителите на руското малцинство в балтийските страни?

Ние все още живеем в опасно време и не е изключено 2015 г. да ни постави пред по-сериозен избор. Въпреки това, в края на 2014 г. аз без колебание мога да заявя, че Ангела Меркел е държавник на годината. 



Гласувай:
3



1. germantiger - ...
29.12.2014 18:29
Ако в текста подменим Германия с ЕС, всичко ще си дойде на мястото.

Другата възможност е да изписваме Германия в кавички и с малка бгуква за начало - "германия" и отново (според мен) ще бъдем истинни.

Лично за мен Путин и руската политика са органично противни, както и Меркел - една от демографските, културни и нравствени убийци на Германия и германския народ.

С "две думи" - начело с хора като Меркел и Путин - Германия скоро няма да я има като германска, а Русия никога е нямало - това извън културата руската е орда, после хунта.

P.S.
Същинска битка за Европа няма - гола сила без икономика и разум закономерно води до падение и срив, богата икономика без етнос или солидарна нация закономерно ни довежда смърт.
цитирай
2. staler - истината е разбира се точно обра...
29.12.2014 18:47
истината е разбира се точно обратна.германия на меркел не устоя на натиска на сащ и това ще има дълготраини геостратегически последствия за еуропата.украина е в сферата на влияние на русия,тя е икономически,политически и духовно ,част от постсъветското пространство,което не може да бъде променено с един преврат, сума от порядъка на 5-6 милиарда и няколко олигарха сменили по целесъобразност будионовките с каубоиски капели.путин всъщност е добрия вариант за запада,на негово место можеше да е например зюганов и тогава "сепаратистите" щяха да имат местно самоуправление в лвов,а централната киевска власт да се безпокои от разширяването на нато на изток.политиката на санкции ще е доведе до обръщането на главните енергиини и суровинни потоци от русия на изток.от това ще спечели китаи в дългосрочен план,сащ в краткосрочен план,а еуропа се обрича да върви към ролята на една марионетна периферия,политически и икономически игнорант зависещ от волята на алхимиците от уолстриит.
цитирай
3. zaw12929 - Е ДОБРЕ, ДОЖИВЯХМЕ РУСИЯ МИЛИТА...
29.12.2014 18:50
Е ДОБРЕ, ДОЖИВЯХМЕ РУСИЯ МИЛИТАРИСТ СРЕЩУ ГЕРМАНИЯ
ГАЗЪТ СИ Е РУСКИ, А КОЙТО ГО Е СТРАХ ОТ МЕЧИ ДА СТАНЕ ЕМИГРАНТ В ГЕРМАНИЯ...
ПОЗДРАВЯВАМ ВИ ЗА СМЕЛОСТТА... ВСЕКИ ОТ ТЯХ ЗАЩИТАВА ДЪРЖАВАТА СИ, А ВИЕ, БЪЛГАРИНО НА КАКВО НИВО СТЕ СПРЯМО ТЯХ ДА ГИ ОЦЕНЯВЯТЕ-- КЪДЕ Е БЪЛГАРИЯ СТЕ ПРОПУСНАЛИ, ЗАЩОТО НАШИЯТ ПРЕЗИДЕНТ СЕ ИЗКАЗА МНОГО НА МЕСТО... А ТОВА Е ВАЖНО...
цитирай
4. ok3223 - Меркел, вещицата ...
30.12.2014 18:54
Води ЕС и Германия към гибел, в угода на геополитиката на САЩ. САЩ са далече,ДАЛЕЧЕ и главния удар ще отнесат немците, които и надробиха и практически реализираха под диригентството на САЩ киевския Майдан.
Другото е приказки на малоумни, каквито има в Киев и Берлин в излишък, които поведоха хоро, с непредсказуем край за немците и ... русноците.
Мноого руснаци жадуват да си разчистят сметките с тях един път завинаги. И м
Меркел, и тайфата около нея се готвят да дадат прекрасен повод на Путин за това.
АКО СЕ НАЛОЖИ, ДОКОЛКОТО ВИЖДАМ, ПУТИН Е ГОТОВ И НА ТОВА ИЗПИТАНИЕ.
ГЕРМАНИЯ НА ХЕНДЕЛ И БЕТХОВЕН, НА ХЕГЕЛ И ГЪОТЕ, НА ГАУС И РЬОНТГЕН, НА ТАЛАНТЛИВИЯТ И ТРУДОЛЮБИВ НЕМСКИ НАРОД, НЕ БИВА ДА СТАНАТ ЖЕРТВА НА ЕДНА МАЩАБНА ЯДРЕНА ВОЙНА, С ЯСЕН ИЗХОД ИКРАЙ.
цитирай
5. dimat - Ех,каква "демократична идилия" струеше от Елцин,
10.03.2015 16:06
пияндурника и свободно оставената за разграбване Русия.Какви "демократични процеси" се развиваха,когато така безконтролно беше разграбвана и "жизнения" и уровен беше станал съвсем безжизнен,даже под еталона за безжизненост,Булгаристанския.И изведнъж се намери един диктатор,кръволок,сатрап,който взе,че не само спря този "демоНокраДичен устрем,ами възроди Русия и народа и.Отгоре на това взе,че посегна на светая светих на ционистката система - зеления гущер и постепенно взе да го праща,там,където му е мястото - на бунището на Историята.Е,как "целият демократичен свят" да не надигне вой срещу Русия и особено,срещу Путин.

По воят им ще ги познаете ..и погащите,които взеха да пълнят.Така е и с булгаристанския мат'рял,залепен стръвно за западните задници.Същите,които пет пари не дават за жалкия си слугинаж,когото издигнаха до честта,да бъде "фронтово" пушечно месо.
цитирай
6. krumbelosvet - Хубав документ е тоя пост
02.04.2017 07:04
Документ за ДОГМИТЕ НА ЛИБЕРАСТКАТА ПРОПАГАНДА.
Всъщност, Меркел спечели битката П Р О Т И В Европа, като отвори уж германските, а всъщност ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ ГРАНИЦИ за чужди нашественици, които ни считат за ЗАКОННА ПЛЯЧКА, подарена им от техния бог.
И Путин остана ПОСЛЕДНАТА НАДЕЖДА на Европа за ОЦЕЛЯВАНЕ.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: viktorkordon
Категория: Политика
Прочетен: 277239
Постинги: 105
Коментари: 264
Гласове: 156
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол